האנדרטה לחללי הקיבוצים

האנדרטה לחללי הקיבוצים

האנדרטה לחללי הקיבוצים לזכר בני וחברי הקיבוצים שנפלו במערכות ישראל ופעולות האיבה, נמצאת ביער הקיבוצים (ביער שמעל קיבוץ משמר העמק).

המיקום נבחר בשל היותו צופה על עמק יזרעאל, ערש ההתיישבות וקירבתו לג'וערה ומערת הפלמ"ח דבר המאפשר ליצור מעין משלוש ווירטואלי של מורשת הגנה וההתיישבות.

האנדרטה תוכננה ע"י הפסל סלו שאול מקיבוץ עין גב. היא בנויה בצורת מגדל תצפית עשוי מבטון חשוף עם גרם מדרגות ספיראלי המגיע לראש המגדל וממנו תצפית מרהיבה על עמק יזרעאל, מפרץ חיפה, והגליל התחתון. הכניסה אל האנדרטה עוברת בשער ברזל מעוצב ושביל בטון ארוך המוביל אל מרכז האתר. לצד שביל הבטון הוצבו לוחות אבן שעליהם כתוב את סיפור הקמתה של התנועה הקיבוצית, ותרומתה המכרעת ליישוב הארץ ביצור בטחונה. לרגליו של המגדל רחבה ובה דגל ישראל ונקודות תצפית עם מפות הסבר על הנוף. בלוח האבן שבכניסה מוטבעת מפת הארץ ופריסת הקיבוצים  לאורכה ולרוחבה.

את הרחבה תוחם קיר בטון סדוק שראשו אלכסוני ובמרכזו חקוקות מילותיו של ס. יזהר: "נזכור אחים, בנים ורעים אשר יצאו עמנו בפלוגות הלוחמים. אנחנו חזרנו והמה לא שבו עוד" (1949).  בצידו המערבי של מגדל התצפית ניצבים קירות אבן מוארכים שעליהם לוחות הנצחה עם שמותיהם של למעלה מ 3,100 חללי התנועה הקיבוצית מראשית ההתיישבות ועד ימינו אלה.  הלוחות מסודרים לפי תקופות עם פרטי הנופלים. הפרטים כוללים את שם הנופל, מקום מגוריו ושנת הנפילה. על הקיר הראשון שלט הנושא את פרטי ההנצחה ומילים מ"יזכור" שחיבר ברל כצנלסון אחרי מאורעות תל חי: "הנאמנים והאמיצים, אנשי העבודה והשלום, אשר הלכו מאחרי המחרשה וחרפו נפשם לכבוד ישראל ועל אדמת ישראל" ובהמשך: "יהא זכרם שמואר עמנו לעד".

האנדרטה הוקמה ביוזמת התנועה הקיבוצית והקיבוץ הדתי ובעזרת משרד הביטחון, קק"ל והמועצה האזורית מגידו. היוזמים והדוחפים להקמתה היו: עזרא רבין ז"ל, חבר קיבוץ געש, יעקב אשכול ז"ל, אב שכול, חבר קיבוץ נצר סירני , חנן בן יהודה ז"ל, אב שכול,  עדנה סולודר מקיבוץ גשר, עמיקם אסם ז"ל מקיבוץ אפיקים, מוטקה בן פורת ז"ל  ויחיאל כהן.

האנדרטה הוקמה ונחנכה בשני שלבים. ב 29 באוגוסט 2007 נחנכה האנדרטה עם מגדל התצפית והרחבה במעמד נשיא המדינה שמעון פרס ושר הביטחון אהוד ברק.  במשך 5 שנים עמלו קבוצת חברים בראשות עזרא רבין ז"ל על אסוף שמות החללים מהקיבוצים ובשנת 2012 נחנכו באתר קירות האבן שבהם מונצחים למעלה מ 3,100 חללי התנועה הקיבוצית משנת 1913 ועד ימינו.  כיום אחראי על האנדרטה הוא איציק שפרן מקיבוץ עין השופט ביחד עם סניף יד לבנים בקיבוצים.


 ליצירת קשר : איציק שפרן 052-6131873

  לאתר האנדרטה


 

האנדרטה