סוף התחלה חדשה - סיפור חיים, מאת רן חכים

סוף התחלה חדשה

סיפור חיים

מאת רן חכים


על הספר

"סוף התחלה חדשה" מביא את סיפורה של רותי - נערה חרדית צעירה שיצאה בשאלה ועזבה באופן פתאומי את ביתה החרדי בבני ברק. היא התקבלה במשפחה בקיבוץ בצפון הארץ. רותי יצאה לדרכה החדשה בסערה גדולה - סקרנית ללמוד מהר את כל שהחסירה בביתה ובלימודיה החרדים. הכול דהר לעברה: הנופים, האנשים, המוזיקה, הספרות - עולם שלם. הספר מביא את תהליך קליטתה במשפחה ובחברת בני גילה בקיבוץ ומספר על המשברים שלוו את קליטתה.

יותר משנה לאחר בואה לקיבוץ - באחד המשברים, פגעה רותי בעצמה, ואושפזה בבית החולים להחלמה פיזית ובהמשך גם לטיפול נפשי. פגיעתה בעצמה חשפה לעומק את מורכבות אישיותה, והובילה את המשפחה לימים ומצבים קשים ולעתים כמעט בלתי אפשריים. ניסיונות נוספים שלה לשים קץ לחייה הובילו לאשפוזה בבית חולים פסיכיאטרי בצפון הארץ.

הפסקת לימודיה בעיצומה של שנת הלימודים האחרונה, קידמה את ההצעה לשלבה במכינה להשלמת בגרות שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. קבלתה למכינה ולימודיה בהם - ללא תמיכת המשפחה בשל הניתוק מהם, העמידו בפניה בעיית קיום קשה ביותר. הספר מלווה את רותי בדרכה הקשה והמפותלת.

בגמר המכינה התקבלה רותי לאוניברסיטה ובחרה בלימודי היסטוריה ופילוסופיה. בקיץ לפני הלימודים עבדה בקיבוץ בדרום בו חסכה כסף למימון לימודיה ומחייתה. שם הקסימה את סביבתה ומצאה ידיד - חבר, עמו הכירה וצללה לעולמות חדשים... בלימודים באוניברסיטה חייה האישיים עברו משברים בהם פרידות יחד עם אהבות חדשות. היו שהעריצו אותה ולא הצליחו להשיגה, ואלו שהיא השיגה לא עמדו בפני עוצמת אהבתה. החיים הסתחררו סביבה, האכזבה הציפה אותה שוב ושוב בתחושת אובדן וסוף הדרך. היא המשיכה לנסות ולפגוע בעצמה, אושפזה בכפייה בבית חולים בירושלים - ושם חיכתה לה הפתעה...

חמש שנים לאחר יציאתה בשאלה בעיצומה של אהבה נכזבת ובלתי מושגת, שמה רותי קץ לחייה, ונקברה על ידי משפחתה בהר המנוחות בירושלים כשגם משפחתה מהקיבוץ וחבריה הרבים מלווים אותה בדרכה האחרונה.

 

סיפורה של רותי שהתרחש בשנות התשעים של המאה העשרים מסופר על ידי דן אב המשפחה בקיבוץ, והוא אינו מובא באופן מלא ומדויק. דבריה של רותי נכתבו לאורך חמש השנים, הם נערכו ולא הובאו במלואם לצורך שילובם בספר.

 

רן חכים מחבר הספר, בן וחבר קיבוץ בצפון הארץ, נשוי ואב לארבעה בנים. רוב שנותיו עסק בניהול כלכלי ובפעילות ציבורית - פוליטית וכלכלית. המחבר הוא ד"ר להיסטוריה כלכלית, ועל בסיס הדוקטורט הוציא את הספר - "הקיבוצים בישראל מבט היסטורי כלכלי", המציג את מימון הקמת הקיבוצים ואת התפתחותם הכלכלית לאורך השנים. הוא גם הפיק וערך את ספרו של אביו - "החיים כמשחק שחמט" המביא את תולדות חייו מלידתו בבולגריה ועד ימיו האחרונים בקיבוץ.

 

 

קישורים לפרסומים על הספר:

"חייה ומותה של נערה חרדית שאומצה בקיבוץ" - ארנון לפיד "ידיעות הקיבוץ"
"מחוץ לגדר" - אילנה שטוטלנד "את" ו "הזמן הירוק"
"לקפוץ לקיבוץ מגג בית הכנסת" - תמר רותם "הארץ"
אתר "חופש" - צופיה מלר סקירה על הספר